نمایش مقاله

تاریخ ایجاد: 1393/1/19  تعداد بازدید: 2120 تعداد نظرات ارسالی: 1 نویسنده: host
مقاله: روند تحقیقات دولت الکترونیکی: مرور ادبیات، طبقه بندی و پیش بینی مسیر تحقیقات

تردیدی نیست که بسترهای نوین مبادله اطلاعات ـ مانند اینترنت و تلفن­های همراه ـ تغییرات قابل توجهی در ارائه خدمات دولتی به شهروندان ایجاد کرده ­است. نزدیک به دو دهه است که این نوع خدمت رسانی از سوی سازمان­ها در دنیا آغاز شده است.


از طرفی بالا بودن هزینه پروژه ­های فناوری اطلاعات به ویژه در سطح کلان و برای دولت­ها برای نیل به دولت الکترونیکی، می­تواند محرک خوبی برای اجرای طرح­های خدمت ­رسانی الکترونیکی پس از مدلسازی اولیه دولت الکترونیکی باشد. از اینرو در این حوزه بیش از یک دهه است که مدل­های مختلف در توسعه، ارائه خدمات، ارزیابی و دیگر جهات دولت الکترونیکی و ارائه و بحث شده است.

هدف از این مقاله مرور مدل­ های مطرح شده در مقالات پنج سال اخیر ـ 2008 تا ابتدای 2013ـ و طبقه بندی آن­ها برای تعیین خط سیر پیشرفت علم در حوزه دولت الکترونیکی و مدل­ های مربوط به آن است. برای این منظور از بین مقالات مورد بررسی، 23 مقاله مرتبط انتخاب شد. تحلیل محتوای مقالات شامل پنج طبقه بندی بدین شرح شد: مدل توسعه دولت الکترونیکی، مدل خدمات دولت الکترونیکی، مدل ارزیابی آمادگی دولت الکترونیکی، مدل بلوغ دولت الکترونیکی، مدل ارزیابی خدمات دولت الکترونیکی.      

این بررسی نشان می ­دهد که در سال­های اخیر بیش از اینکه محققان به مدلسازی دولت الکترونیکی بپردازند، توجهشان معطوف به مدلسازی خدمات و طبقه بندی انواع آن­ها در دولت الکترونیکی شده است.

پیام حنفی ­زاده1،  محمدرضا زین الدینی2 *، شاکر واثقی3

1- استادیار دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

2- دانشجوی دکتری مدیریت فناوی اطلاعات دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی(ره)

3- دانشجوی دکتری علوم ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی(ره)


کلید واژه ­ها: دولت الکترونیکی، مرور ادبیات، مدل توسعه دولت الکترونیکی، مدل توسعه خدمات، مدل بلوغ

دریافت فایل اصل مقاله

printrating
  نظرات

profile photo نظر جدید

با سلام من مقاله شما را مطالعه کردم و در حال حاضر روی دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری دارم مطالعه می کنم باید عرض کنم کار خوبی است و لیکن برای استفاده در تحقیقاتم و آدرس دهی به مقاله شما آدرس محل چاپ مقاله را نیاز دارم و ممنون خواهم شد چنانچه اطلاعات بیشتری به من بدهید.

ارسال توسط خروشی در تاریخ 1394/02/14 06:57:59 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر کد امنیتی :
وارد نمودن کد